Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Wiele osób zastanawia się nad tym, czym zajmuje się ochotnicza straż pożarna, a także co odróżnia ochotniczą straż pożarną od państwowej.

Państwowa Straż Pożarna

Na początek wyjaśnimy, czym jest Państwowa Straż Pożarna. Otóż Państwowa Straż Pożarna to jednostka ratownicza, która jest wyposażona w mundur oraz specjalistyczny sprzęt. Służy on głównie do walki z klęskami żywiołowymi, pożarami oraz innymi zagrożeniami w danej okolicy. Służba w Państwowej Straży Pożarnej ma charakter zawodowy, czyli jest to rodzaj wykonywanej pracy. To właśnie jest kluczową różnicą pomiędzy Państwową Strażą Pożarną, a Ochotniczą. Bycie strażakiem ochotnikiem nie jest formą pracy.

Ochotnicza Straż Pożarna

Ochotnicza Straż Pożarna jest to rodzaj dobrowolnej służby. Strażak ochotnik również posiada specjalistyczny sprzęt oraz mundur. Do jego zadań także należy walka z pożarami, klęskami żywiołowymi oraz innymi lokalnymi zagrożeniami. Strażak służący w Ochotniczej Straży Pożarnej musi też potrafić zaplanować i przeprowadzić ewakuację z zagrożonych pożarem obszarów, a także zabezpieczyć miejsca wypadków. Strażak w razie wezwania odpowiedzialny jest także za likwidację gniazd owadów, takich jak osy, pszczoły, czy szerszenie. Do jego zadań należy też pomoc przy organizacji i zabezpieczanie lokalnych imprez masowych. Jednak nie otrzymuje za swoją pracę pensji. Nie jest to jego praca zawodowa. Zazwyczaj strażak ochotnik ma inną pracę, a służba w Ochotniczej Straży Pożarnej to dodatkowe zajęcie, często wynikające z pasji. Jedyne wynagrodzenie jakie otrzymuje jest ekwiwalent wypłacany za udział w akcjach, czy też szkoleniach pożarniczych.

Służba strażaka

Strażak zawodowy, pracujący w Państwowej Straży Pożarnej odbywa w 24 godzinną służbę kilka dni w miesiącu w Komendzie Państwowej Straży Pożarnej. Będąc na miejscu pozostaje w gotowości do natychmiastowego wyjazdu. W przypadku strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej wygląda to nieco inaczej. W przypadku zagrożenia na budynku remizy strażackiej załączana jest syrena, która zwołuje strażaków na miejsce. Otrzymują oni też powiadomienie w formie połączenia telefonicznego.

HERO marka dla strażaka

Musimy więc stwierdzić, że bycie strażakiem to przede wszystkim pasja, a pasję trzeba pokazywać światu nawet poza pracą. HERO to marka odzieżowa stworzona dla strażaka. W asortymencie znajdziecie koszulki i bluzy streetwearowe nawiązujące do waszej pracy.

Leave a comment

ZŁAP KOD NA PIERWSZE ZAMÓWIENIE!

ZAPISZ SIĘ, A NA MAILA OTRZYMASZ NIESPODZIANKĘ

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody podczas przeglądania naszego serwisu.

Więcej o plikach cookies i ich wykorzystywaniu przeczytasz z naszej polityki prywatności.