Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Strażacy od lat imponują nam bohaterstwem, byciem nieustraszonym i ogromną empatią. Nie każdy posiada tyle odwagi i umiejętności pracy w tak trudnych i nieprzewidywalnych warunkach, żeby zostać strażakiem.

CO NALEŻY WIEDZIEĆ O STRAŻAKACH OSP?

Zanim rozpoczniesz próbę zapisania się do Ochotniczej Straży Pożarnej musisz dowiedzieć się czym jako strażak ochotnik będziesz się zajmował. Do jego zadań także należy walka z pożarami, klęskami żywiołowymi oraz innymi lokalnymi zagrożeniami. Strażak służący w Ochotniczej Straży Pożarnej musi też potrafić zaplanować i przeprowadzić ewakuację z zagrożonych pożarem obszarów, a także zabezpieczyć miejsca wypadków. Strażak w razie wezwania odpowiedzialny jest także za likwidację gniazd owadów, takich jak osy, pszczoły, czy szerszenie. Do jego zadań należy też pomoc przy organizacji i zabezpieczanie lokalnych imprez masowych. Bierze też udział w szkoleniach oraz zawodach strażackich. Warto wspomnieć, że służba w Ochotniczej Straży Pożarnej ma charakter hobbystyczny, a nie zawodowy jak w służba w Państwowej Straży Pożarnej. Więc musisz zastanowić się, czy masz czas na takie zajęcia po pracy i w dni wolne. Więcej o różnicach pomiędzy OSP a PSP na naszym blogu.

CO ZROBIĆ BY ROZPOCZĄĆ SŁUŻBĘ JAKO STRAŻAK W OSP?

Jeśli chcesz zostać strażakiem ochotnikiem musisz znaleźć odpowiednią jednostkę. Ważne jest, żeby znajdowała się blisko miejsca twojego zamieszkania, ponieważ kiedy zawyje syrena wzywająca strażaków na akcję musisz dojechać na remizę jak najszybciej. Następnie musisz złożyć podanie o wstąpienie, a decyzję o jego pozytywnym rozpatrzeniu podejmie zarząd. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji nie będziesz jeszcze uczestniczyć w akcjach ratrowniczo-gaśniczych. Jest to okres próbny, podczas którego możesz brać udział w wewnętrznych szkoleniach OSP, musisz udać się na badania lekarskie oraz odbyć szkolenie podstawowe. Program szkolenia podstawowego składa się z 38 tematów, które zrealizowane zostaną w ramach 136 godzin szkolenia – 64 godziny zajęć z zakresu teorii i 69 godzin zajęć praktycznych. Więcej informacji znajdziesz na stronie ministerstwa. Po ukończeniu szkolenia podstawowego jesteś w pełni uprawniony do brania udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

HERO marka dla strażaka

Musimy więc stwierdzić, że bycie strażakiem to przede wszystkim pasja, a pasję trzeba pokazywać światu nawet poza pracą. HERO to marka odzieżowa stworzona dla strażaka. W asortymencie znajdziecie koszulki i bluzy streetwearowe nawiązujące do waszej pracy.

Leave a comment

ZŁAP KOD NA PIERWSZE ZAMÓWIENIE!

ZAPISZ SIĘ, A NA MAILA OTRZYMASZ NIESPODZIANKĘ

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody podczas przeglądania naszego serwisu.

Więcej o plikach cookies i ich wykorzystywaniu przeczytasz z naszej polityki prywatności.